Translate

środa, 23 października 2013


 "STATKI PRZED WEJŚCIEM DO PORTU "
KAFLE MALOWANE W SZCZECINIE
 
W październiku wykonałem komplet płytek ceramicznych do kuchni w stylu angielskim. Do ozdobienia środkowej części wnęki piecowej posłużył mi wzór XVIII - wiecznej ryciny „Statki przed wejściem do portu”. Nie bez znaczenia dla miejsca ekspozycji płytek był ów motyw marynistyczny. Wybrałem fragment tej grafiki.


"Statki przed wejściem do portu" grafika, XVIII wiek


 
Po wypaleniu płytek ceramicznych i reliefowych ramek, naniosłem na płytki rysunek.

płytki z naniesionym rysunkiem

W kolejnym etapie pracy farbami do dekoracji podszkliwnej wprowadziłem konturu i walor barwny. Aby odnieść się do wzoru graficznego i uzyskać stonowaną kompozycję malarską, zdecydowałem się na zawężoną skalę barwną, by połączyć w harmonijną całość ceramikę z bogatymi w detal meblami.

kontur z podmalówką 

Pogłębienie cieni i półtonów wzmocniło rysunek zdobienia, dzięki czemu stał się on bardziej wyrazisty.

 
pogłębianie światłocienia

Charakter wzoru wymagał wykonania obrazu o stylizowanej linii rysunku.

Przenoszenie obrazu graficznego na ceramikę za pomocą farb jest tyle trudnym, co ciekawym doświadczeniem, ponieważ trzeba precyzyjnie oddać detal. Zadanie to wymaga przyjęcia pewnych kompromisów, gdyż nie wszystkie wartości miedziorytu można oddać w odmiennej technice malarskiej.

detal

Ostatecznie pominąłem kilka szczegółów, a tło uzupełniłem o deszczowe chmury, które zamykają ostatni plan i równoważą płaszczyznę obrazu.

ukończony obraz na płytkach biskwitowych

Wzbogacenie tekstury uzyskałem przez zastosowanie szkliwa typu craquelé, zastosowałem je na kaflach bez zdobienia malarskiego. Całość scaliła ciepła fuga w odcieniu mebli. 

szkliwo craquele i efekt końcowy

Płytki eksponowane są w salonie firmy AKAN w Szczecinie od 21 października br. 
Nowe wzory malarskie można obejrzeć na stronie: http://www.luxform.pl/kafle-malowane.html