Translate

środa, 23 października 2013


 "STATKI PRZED WEJŚCIEM DO PORTU "
KAFLE MALOWANE W SZCZECINIE
 
W październiku wykonałem komplet płytek ceramicznych do kuchni w stylu angielskim. Do ozdobienia środkowej części wnęki piecowej posłużył mi wzór XVIII - wiecznej ryciny „Statki przed wejściem do portu”. Nie bez znaczenia dla miejsca ekspozycji płytek był ów motyw marynistyczny. Wybrałem fragment tej grafiki.


"Statki przed wejściem do portu" grafika, XVIII wiek


 
Po wypaleniu płytek ceramicznych i reliefowych ramek, naniosłem na płytki rysunek.

płytki z naniesionym rysunkiem

W kolejnym etapie pracy farbami do dekoracji podszkliwnej wprowadziłem konturu i walor barwny. Aby odnieść się do wzoru graficznego i uzyskać stonowaną kompozycję malarską, zdecydowałem się na zawężoną skalę barwną, by połączyć w harmonijną całość ceramikę z bogatymi w detal meblami.

kontur z podmalówką 

Pogłębienie cieni i półtonów wzmocniło rysunek zdobienia, dzięki czemu stał się on bardziej wyrazisty.

 
pogłębianie światłocienia

Charakter wzoru wymagał wykonania obrazu o stylizowanej linii rysunku.

Przenoszenie obrazu graficznego na ceramikę za pomocą farb jest tyle trudnym, co ciekawym doświadczeniem, ponieważ trzeba precyzyjnie oddać detal. Zadanie to wymaga przyjęcia pewnych kompromisów, gdyż nie wszystkie wartości miedziorytu można oddać w odmiennej technice malarskiej.

detal

Ostatecznie pominąłem kilka szczegółów, a tło uzupełniłem o deszczowe chmury, które zamykają ostatni plan i równoważą płaszczyznę obrazu.

ukończony obraz na płytkach biskwitowych

Wzbogacenie tekstury uzyskałem przez zastosowanie szkliwa typu craquelé, zastosowałem je na kaflach bez zdobienia malarskiego. Całość scaliła ciepła fuga w odcieniu mebli. 

szkliwo craquele i efekt końcowy

Płytki eksponowane są w salonie firmy AKAN w Szczecinie od 21 października br. 
Nowe wzory malarskie można obejrzeć na stronie: http://www.luxform.pl/kafle-malowane.html










piątek, 12 lipca 2013

Kafle SGR1 glazurowane i angielska kuchnia

Kafle glazurowane z reguły mają wypukły wzór reliefowy, przez co szkliwie je ręcznie, Kafle typu SGR to kafle, które wykonałem inspirując się starą technikę wykonywania barwnych rysunków w tynku tzn: sgrafitto. Na posuszony kafl wraz z rytym rysunkiem nakładam szerokim pędzlem gęstwę z gliny czerwonej lub ciemnobrązowej. Po wyschnięciu nałożoną warstwę trzeba zeszlifować odkrywając tym samym wypełniony barwą rysunek. Następnie szkliwo i o pieca. Barwa rysunku zależy od barwy gliny, którą nakładam jako maskę i składu szkliwa, czasem reaguje ono z gliną dając zupełnie niespodziewany efekt.




 Inne kafle można obejrzeć na stronie: 


czwartek, 4 lipca 2013

Nowa strona LUX&FORM CERAMIKA ARCHITEKTONICZNA

                                         Serdecznie zapraszam na nową stronę pracowni, 
                                                 gdzie znajdziecie Państwo całą ofertę:

                                                      http://www.luxform.pl/

czwartek, 13 czerwca 2013

RZEŹBA I FORMY CERAMICZNE

 

Ceramika jako technika bardzo poszerza mój warsztat rzeźbiarski. To praca innego typu niż kamieniarstwo, czy snycerstwo. Technika ta stawiała mi od pierwszych prac wysokie wymagania, cierpliwości i uwagi. Mimo to daje mi ona wiele przyjemności i satysfakcji kiedy kolejny projekt realizuje się w dużym przybliżeniu.

KAFLE MALOWANE to cały ogromny świat wzorów, historii, stylistyk i miejsc w jakich one powstawały. Na małej powierzchni powstaje fragment innego miejsca i czasu.Niekiedy gdy wykonuję malowidło, lub przygotowuję wzory mam wrażenie że rekonstruuję  wcześniej nieznaną rzeczywistość o pewnym nastroju i świetle.  





To co, jest najbardziej interesujące, to ogromna rozpiętość stylistyczna malarstwa na ceramice. I w sumie nic w tym dziwnego, gdy weźmie się pod uwagę wielowiekową tradycję,  oraz ogromny obszar wielu kultur, w jakich ta technika się rozwijała: kraje arabskie, kraje południowej i północnej Europy, bliski i daleki Wschód a także oba kontynenty amerykańskie.    


Wypracowałem takie podejście do wyboru typu i stylu zdobienia. Do konkretnego miejsca wybieram wzór o takiej formie i zestawieniu barwnym, aby podkreślić charakter wnętrza, ale także rozbudować go o kolejną, znaczącą narrację. Kafle, jak zauważyłem stanowią istotny akcent wizualny w przestrzeni wnętrza.